X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Rzecznik Ubezpieczonych: Opinia o uchwale Sądu Najwyższego w sprawie szkód zalaniowych

2013-07-09 18:31 wtorek
Tomasz Młynarski - biuro Rzecznika Ubezpieczonych
Podjęta na wniosek Rzecznika Ubezpieczonych uchwała Sądu Najwyższego (z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. III CZP 63/12) z pewnością wpłynie na ujednolicenie orzecznictwa sądów powszechnych w sprawach szkód zalaniowych. Jasność co do obowiązujących w tej mierze zasad powinna także wpłynąć na standaryzację procedur likwidacyjnych stosowanych przez zakłady ubezpieczeń.

W dniu 19 lutego 2013 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów wydał uchwałę o treści: „Przepis art. 433 k.c. nie ma zastosowania do odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji” (sygn. III CZP 63/12).

W przekazanym Rzecznikowi uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy podkreśla, iż przedstawione mu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzi kontrowersje, a w literaturze przedmiotu prezentowane są rozbieżne stanowiska dotyczące tego, czy odpowiedzialność za zalanie lokalu niżej położonego kształtuje się na zasadzie winy (art. 415 k.c.) czy też w oparciu o zasadę ryzyka (art. 433 k.c.).

O ile zaś Sąd Najwyższy stał do tej pory (z jednym wszak wyjątkiem) na stanowisku, iż art. 433 k.c. obejmuje wyłącznie przypadki wylania cieczy poza obręb budynku (ostatnia uchwała w tej sprawie zapadła w dniu 18 lipca 2012 r., sygn. III CZP 41/12, a więc już po wystąpieniu z wnioskiem przez Rzecznika), o tyle orzecznictwo sądów powszechnych z ostatnich lat było bardzo rozbieżne, co wykazane zostało w uzasadnieniu złożonego wniosku.

Taki stan rzeczy, powodujący sytuację niepewności dla poszkodowanych oraz osób, względem których dochodzone były roszczenia odszkodowawcze wynikające z zalania lokalu, jak również ich ubezpieczycieli, czynił zasadnym ponowne przeanalizowanie tego problemu przez Sąd Najwyższy, tym razem w powiększonym składzie.

Rzecznik Ubezpieczonych postanowił zatem poddać pod rozwagę Sądu tezę o możliwości zastosowania art. 433 k.c. także do szkód polegających na zalaniu lokalu położonego na niższej kondygnacji.

Uzasadnienie podjętej uchwały opiera się w dużej mierze na przytoczeniu dotychczasowej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego oraz wyrażeniu konstatacji, że tradycyjne rozumienie art. 433 k.c. powinno być podzielone także i obecnie. Sąd zgodził się przy tym, iż językowa wykładnia przepisu nie prowadzi do jednoznacznych rezultatów, jest zatem zawodna i musi zostać uzupełniona o wykładnię historyczną oraz celowościowo-funkcjonalną.

Zdaniem zaś Sądu, pomimo zachodzących współcześnie zmian, nadal aktualnym celem przepisu pozostaje ochrona bezpieczeństwa osób i mienia znajdujących się na zewnątrz budynku, gdyż to właśnie te osoby mają większe trudności w ustaleniu sprawcy szkody i wykazaniu jego winy.
Zobacz także
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
  • 2013-08-06 22:43 wtorek ~Maciej Lichoński | [+] odpowiedz
    Jak sądzę poza prawnikami i niewielkim procentem agentów ubezpieczających nieruchomości mało kto cokolwiek zrozumiał z tego tekstu. A generalnie chodzi o to, czy jak zalejemy sąsiada bo pękł nam węży... czytaj dalej »
  • 2013-08-06 13:09 wtorek ~Maria | [+] odpowiedz
    Jestem osobą dojrzałą (50+) z wyższym wykształceniem humanistycznym, przeczytałam tekst 3 razy i ...nic nie zrozumiałam. Bardzo proszę Pana Rzecznika ubezpieczonych o przetłumaczenie swojej wypowiedzi... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Odpowiedzialność cywilna - powstała na podstawie przepisów prawa ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź