X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Zarządca nieruchomości z obowiązkowym OC

2013-01-15 10:11 wtorek
Ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości
Zgodnie z art. 186 ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zarządca nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności zarządzania.

Obowiązkowi temu podlega zarządca nieruchomości, czyli zgodnie z art. 184 ust. 1 u.g.n. osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową zarządcy nieruchomości prowadząca działalność gospodarczą oraz podmiot gospodarczy posługujący się w wykonywaniu czynności zarządzania licencjonowanymi zarządcami (art. 184 ust. 3 oraz art. 186 ust. 3 u.g.n. in fine).

W tym drugim wypadku zawsze, a w pierwszym czasami zarządca może czynności pomocnicze wykonywać za pośrednictwem innych osób pod warunkiem, że będzie się to odbywać pod jego osobistym nadzorem.

Działanie tych osób objęte są ochroną ubezpieczeniową na postawie jego umowy ubezpieczenia OC (art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych; Dz. U. 2003 r. Nr 124 poz. 1152; dalej jako - ust.ubezp.obow.).

Odpowiedzialność zarządcy za osoby, którymi się posługuje, w tym także za swoich pracowników jest szersza niż to wynika z zapisów u.g.n. oraz ust.ubezp.obow. W niej jest ona ograniczona wyłącznie do tych wypadków, kiedy osoba taka działa pod osobistym nadzorem zarządcy. Trudno rozstrzygnąć precyzyjnie, kiedy mamy do czynienia z tą sytuacją.

Ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe to towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą same określać warunków tej umowy poza ceną składki ubezpieczeniowej. Wynikają one z rozporządzenia ministra finansów i ustaw. 

Zakres ochrony jest bardzo obszerny.

Umowa ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej obejmuje:
  • odpowiedzialność cywilną podmiotu objętego obowiązkiem ubezpieczenia za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym oraz wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, o ile nie sprzeciwia się to ustawie lub właściwości (naturze) danego rodzaju stosunków,
  • odpowiedzialność za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego.

Sprawdzam moją składkę!

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Cesjonariusz - osoba, na rzecz, której ubezpieczony ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź