X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Sukcesja – dziedziczenie dóbr materialnych

2011-02-14 08:46 poniedziałek
Maciej Lichoński
Każda osoba pragnie, aby jej majątek trafił kiedyś we właściwe ręce.

Jak pokazuje najnowsza historia Polski, w ostatnich latach wiele majątków trafiło po śmierci właścicieli – wbrew ich woli – w zupełnie inne ręce, niżby sobie tego życzyli.

Wiele osób fizycznych, a także rodzin, prowadzi swój biznes w formie prawnej niosącej ze sobą istotne zagrożenia dla ciągłości działalności firmy – zarówno od strony prawnej, jak i finansowej.

Często zastanawia mnie, dlaczego wybrano właśnie taką formę działalności. Jaki był, a przede wszystkim, jaki jest powód, dla którego młody biznesmen prowadzi firmę zatrudniającą kilkanaście lub kilkadziesiąt osób w formie działalności gospodarczej czy spółki cywilnej? W tym samym czasie ten młody człowiek posiada majątek wart wiele milionów złotych i zaciąga jednocześnie kredyty umożliwiające mu prowadzenie biznesu, które zabezpiecza na swoim prywatnym majątku.

Mogłoby się wydawać, że byt jego i jego rodziny nie jest w żaden sposób zagrożony, ponieważ interes kręci się coraz lepiej, firma rozwija się z roku na rok, a kryzys szczęśliwie ją ominął. Co takiego musiałoby się więc wydarzyć, żeby ta misterna konstrukcja runęła jak domek z kart, przestała istnieć?

Przy działalności gospodarczej i często w spółkach cywilnych, w spółkach jawnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, właściciele odpowiadają za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem. To wszystko, co posiadają, w przypadku poważnych kłopotów jest przeznaczane na spłaty kredytów, wypłatę zaległych zobowiązań, odprawy dla pracowników, zwrot VAT, zwrot dotacji z Unii Europejskiej, itp., itd.

Najczęściej przyczyną tego nowego zjawiska na naszym rynku jest fakt, że bardzo dużo wielkich dziś firm bierze swój początek w małej firemce: najpierw był niewielki samochód dostawczy, wożący np. produkty żywnościowe po Europie. Potem zakupiono jeden tir, kilka tirów, potem kilkanaście, w wyniku czego powstała wyspecjalizowana firma logistyczna.

Mała firemka stała się potężnym przedsiębiorstwem, tyle tylko, że struktura organizacyjna pozostała niezmieniona. W najlepszym razie uległa nieznacznym przekształceniom np. zmieniła formę prawną na spółkę jawną lub z o.o. aby – wobec potrzeby kapitału – więcej udziałowców mogło wnieść swój wkład i wzmocnić tym samym potencjał firmy. Wszyscy oni bardzo chętnie czerpią korzyści z organizacji, zapominając jednak zupełnie o tym, że śmierć lub choroba jednego z nich, bądź źle zawarty kontrakt, może spowodować nie tylko upadek spółki, ale krach finansowy ich samych i ich rodzin.

Lektura treści umów tych spółek pokazuje, że wzory do ich napisania zostały wielokrotnie zaczerpnięte z Internetu (aby było taniej) i nijak nie przystają do określonej sytuacji. Bywa, że ich ochrona prawna sprowadza się do przygotowywania i kontroli zawieranych umów i kontraktów, ale bardzo rzadko łączy rozwiązania prawne z finansowymi.

Wielu prawników w sposób naturalny nie do końca uwzględnia sytuację Klienta od strony finansowej, bo wykracza to poza sferę ich doradztwa, a z kolei wielu doradców finansowych nie uwzględnia ryzyk prawnych.

Wystarczy zapytać wspólnika w średniej spółce z o.o., czy przewidziano kapitał rezerwowy na spłacenie wspólnika, w razie gdyby coś mu się stało.

Mamy z żoną rozdzielność majątkową – słyszę często… Ja mam firmę, a moja niepracująca zarobkowo, wychowująca dzieci żona ma dom i samochody. Naszej rodzinie nic nie grozi!

Nic bardziej błędnego.


Wystarczy zajrzeć do rocznika statystycznego i sprawdzić, ile firm przestało istnieć w ubiegłym roku.

Wobec niepokoju, panującego w środowiskach biznesowych w związku z odczuwanym brakiem ogólnej stabilizacji w gospodarce i obawami, jakie budzi zły stan finansów publicznych (lęk przed znacznymi podwyżkami cen energii, surowców i materiałów), coraz więcej przedsiębiorców w Polsce zaczyna dostrzegać podnoszony problem.

Co tydzień wysyłam listy do takich firm, w których zapomniano o koniecznym zabezpieczeniu, w których proponuję rozmowę na te tematy w celu poszukania wspólnie rozwiązania.

Oczywiście nie działam sam, współpracuję z prawnikami z wyspecjalizowanej w tym zakresie kancelarii prawnej i finansowej (podatki przy przekształceniach!) ponieważ trzeba naprawdę bardzo dobrze znać się na tych sprawach i ich zawiłościach.

Historia najnowsza polskiej gospodarki pokazuje, że w wyniku zaniedbania spraw pozornie drugorzędnych, o których na co dzień się nie myśli, bo przysłania je bieżąca troska o funkcjonowanie firmy, wiele majątków nadal trafia w ręce nie tych osób, które miały być sukcesorami. Czy nadal tak musi być?

Niezależnie od jej wielkości, w każdej firmie skojarzone doradztwo prawne i finansowe powinno być nieodzownym elementem funkcjonowania biznesu.

Jesteśmy jeszcze gospodarką młodą, rozwijającą się i dopiero wtedy, kiedy nasza kadra menażerska nabierze odpowiedniego doświadczenia (czytaj: sparzy się na własnych bądź kolegów błędach) firmy zaczną masowo korzystać z prostych, często zresztą bardzo tanich rozwiązań, stanowiących „zawór bezpieczeństwa” dla firmy i które muszą zawsze być przygotowane przez specjalistów.

Maciej Lichoński

Źródło: www.agent-aviva.warszawa.pl
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Inkaso - jest formą rozliczeń bezgotówkowych. Polega ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź