X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Likwidacja szkody z OC zarządcy nieruchomości

2013-03-05 14:00 wtorek
Odpowiedzialność zarządcy za uszkodzony dach
Nadchodząca wielkimi krokami wiosna skłania do podjęcia tematu odpowiedzialności zarządcy nieruchomości za szkody wyrządzone osobom trzecim. Głównymi odbiorcami są lokatorzy i mieszkańcy budynków będących pod nadzorem administracji, spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów sprawujących pieczę nad nieruchomościami.

Każdorazowo, kiedy zarządca budynku wyrządzi szkodę polegającą na rozstrojeniu zdrowia, bądź spowoduje straty materialne zgodnie z art. 415 k.c zobowiązany jest do naprawienia szkody.

Sprawdzam składkę!

Szkody osobowe i materialne

Klasycznym przykładem wyrządzenia szkody przez zarządcę jest zalewanie mieszkań usytuowanych na ostatnim piętrze. Najczęstszą przyczyną są uszkodzenia w dachu, za którego konserwację odpowiada administrator.

Z teoretycznego punktu widzenia, w oparciu o kodeks cywilny, podmiot czy też osoba, która wyrządziła szkodę musi ją naprawić. Niestety w praktyce wygląda to zgoła inaczej, ponieważ – jak wynika z praktyki – sprawca na ogół stara się uniknąć odpowiedzialności.

W przypadku, gdy właściciel dachu spowoduje szkodę u osoby mieszkającej na ostatnim piętrze nie dosyć, że musi naprawić szkodę w lokalu, to czeka go również renowacja dachu, a to wiąże się z bardzo dużymi kosztami.
Analogicznie sprawa wygląda z kanałami wentylacyjnymi, które są często zalewane, a także z tzw. „pionami”. Z instalacją wodną, a więc wspomnianymi „pionami”, których konserwacja należy do administratora sprawa wygląda prościej. Być może ze względu na fakt, iż szkód związanych z awarią instalacji wodno-kanalizacynej jest więcej i dotyczy szerszej grupy.

Również w przypadku uszkodzenia samochodów i innego mienia będącego naszą własnością, a znajdującą się na terenie zarządzanym przez administratora, zarządca ponosi odpowiedzialność. 
Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Aktywa netto na jednostkę uczestnictwa - wartość aktywów netto funduszu w ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź