X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Kto może kupić ubezpieczenie domu w budowie?

2017-01-18 14:07 środa
dom w budowie
Decydując się na wybudowanie własnego domu trzeba oszacować koszty takiej inwestycji. Na cenę ostateczną wpływ ma wiele czynników, w tym wartość działki, materiały budowlane, zmieniające się ekipy budowlane, warunki atmosferyczne oraz straty, o których mało kto myśli, a które mogą nawet uniemożliwić postawienie wymarzonego budynku.

Równie dużo, co czynników wpływających na wartość budowanego domu, jest zalet z posiadania odpowiedniego ubezpieczenia. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce posiadają w swojej ofercie polis mieszkaniowych opcję „dom w budowie”, ale nawet, te, które dysponują takim rozwiązaniem ochronnym, różnie definiują zakres ubezpieczenia.

    PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenie mieszkania w budowie

 
W ofertach ubezpieczeniowych tylko część towarzystw posiada opcję domu w budowie. Jeszcze mniej umożliwia ubezpieczenie mieszkania. Jest to spowodowane modelem stawiania tego typu budynków w Polsce.
 
Strona , gdzie znajduje się ubezpieczenie mieszkania Strzezdom.pl pozwala znaleźć odpowiednią ofertę dopasowaną do potrzeb przyszłych ubezpieczonych. Można też prześledzić ofertę wybranych towarzystw. A dla tych, którzy nie mają na to czasu, poniżej znajduje się krótka ściągawka z wybranymi OWU.
 
Concordia określa opisywaną inwestycję jako dom jednorodzinny w stadium budowy. Zakres polisy Concordia Dom jest dostępny w dwóch wariantach: w pierwszym 7 zdarzeń, a w drugim 13, w tym powódź., bez dalszych rozszerzeń.
 
Z kolei produkt TU Aviva W domuobejmuje ochroną budowaną nieruchomości na wypadek 6 zdarzeń losowych. Przy czym pakiet podstawowy można rozszerzyć o kolejne dwa zdarzenia: kradzież z włamaniem i rozbój. Zdarzenia te dotyczą także mienia ruchomego jak sprzęt budowlany.
 
Generali proponuje wykupienie ochrony od zdarzeń losowych i innych ryzyk w 3  wariantach. Ubezpieczony ma możliwość wyboru opcji spośród grup ryzyk, np. naturalne zdarzenie, kradzież czy zalanie. Jeden z wariantów zawiera również assistance medyczny i usługi concierge.
Ochrona na wypadek 19 zdarzeń losowych to oferta TU Warta. Ubezpieczyciel zalicza do zdarzeń losowych powódź oraz szkody spowodowane akcją ratowniczą. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o garaż lub inny budynek z materiałami budowlanymi bądź nawet stałe elementy lokalu.
 

Do kiedy ubezpieczenie domu w budowie?


Wiele osób przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem zastanawia się nad terminem ważności takiej polisy. Kiedy dokładnie wygasa ubezpieczenie domu w budowie? Bez względu na to czy ubezpieczamy mieszkanie czy ubezpieczamy dom w budowie na strzezdom.pl moment ten jest precyzowany jako dzień zakończenia budowy lub dzień, w którym następuje uzyskanie odbioru technicznego.
A od kiedy umowa polisowa domu w budowie zaczyna obowiązywać? Od momentu posiadania inwestycji w stanie surowym zamkniętym. Jest to mniej więcej etap środkowy na tle wszystkich pozostałych:

Etap 1 - stan zerowy

Do niego wlicza się wyrównanie działki, jeśli teren tego wymaga, wykopanie i przygotowanie fundamentów oraz drenaż.

Etap 2 - stan surowy otwarty

Rozpoczyna się kiedy dom posiada już ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody i pokrycie dachu.

Etap 3 - stan surowy zamknięty

Polega na wykonaniu stolarki okiennej i wstawieniu drzwi zewnętrznych i garażowych, łącznie z możliwością zamknięcia całej inwestycji na klucz.

Etap 4 - stan deweloperski

Ta część inwestycji obejmuje ocieplenie ścian i poddasza, wykonanie przyłączy oraz instalacji wewnętrznej, wylewek i tynków.

Etap 5 - stan pod klucz

Jest uznawany gdy dom zawiera posadzki, pomalowane ściany, kafelki, gniazdka i inne elementy wykończenia wnętrz, pozwalając lokatorom na przeprowadzkę do nowego lokum.
 

Umowa podstawowa dom w budowie

 
Dlatego warto zapoznać się z dokumentem OWU, w którym wyszczególnione są składniki umowy podstawowej oraz możliwe do wykupienia umowy dodatkowe. Zazwyczaj w zakresie podstawowym mieszczą się:
 
·         zdarzenia losowe: pożar, wybuch, implozja, uderzenie pioruna, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu, uderzenie fali ponaddźwiękowej, dym i sadza, katastrofa budowlana, akcja ratownicza,
·         akty wandalizmu,
·         szkody wyrządzone przez zwierzęta,
·         NNW.
 
W większości przypadków dom w budowie jest, z punktu widzenia ubezpieczycieli - jednoznaczny z domem czy mieszkaniem. Właściciel inwestycji może przez to korzystać z tych samych rozszerzeń jak lokator, np.:
 
  • upadek drzew i masztów,
  • powódź,
  • zalanie i koszty poszukiwania przyczyny,
  • kradzież z włamaniem i rabunek,
  • stłuczenie stałych elementów,
  • przepięcie,
  • zewnętrzne stałe elementy budynku i ogrodzenie.
 

Umowa dodatkowa i All Risks  

 
Płynne przejście ochrony ubezpieczeniowej pomiędzy budową a użytkowaniem to praktyka stosowana powszechnie przez ubezpieczycieli. Z koli ubezpieczony, który zdecydował się na kontynuowanie umowy w tym samym towarzystwie, może skorzystać z wielu opcji dodatkowych łącznie z ubezpieczeniem nieruchomości od wszystkich ryzyk.
 
Formuła All Risks daje m.in. możliwość ubezpieczenia stałych elementów przed zamontowaniem, zainstalowaniem lub po ich demontażu, chroni od wszystkich zdarzeń losowych – poza tymi wskazanymi w wyłączeniach odpowiedzialności.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?


Ubezpieczenie domu w budowie w kwestii wysokości składki niewiele różni się od zwykłej polisy mieszkaniowej, gdzie przedmiotem ubezpieczenia jest nieruchomość zamieszkana.
Cena polisy zależy w dużej mierze od samego ubezpieczonego, który wybiera przydatne dla siebie składniki oferty. Nie każdy w końcu będzie chciał skorzystać z opcji kradzieży z włamaniem czy ochrony zamontowanego ogrodzenia.

Bez względu na poniesione koszty taka inwestycja opłaca się, jeśli przyjąć, że średni koszt rocznej polisy domu w budowie wynosi 250-300 zł. Jest to kwota symboliczna w stosunku do wartości inwestycji. Przy sumie przykładowo 350 tys. zł składka ubezpieczenia nie przekracza 0,1% ogólnych wydatków.
Składkę można wybrać także bardzo niską, ale czy wtedy będzie dobrze chroniła budowany dom, który dla większości inwestorów jest dorobkiem całego życia?   

    PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Aktywa Funduszu - suma składek wpłacanych przez członków ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź