X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Elementy stałe i ruchome – co ubezpieczyć?

2017-01-12 09:41 czwartek
elementy stałe

Ubezpieczenie domu lub mieszkania to bardzo złożone rozwiązanie ochronne, którego nie da się szybko, w ciągu kilku chwil przeanalizować i podjąć decyzję o zakupie. To rozwiązanie, na które składa się zwykle kilka elementów, które mogą być objęte ochroną i kilka różnych zdarzeń, których ochrona  jest dla kupującego ważna. W efekcie, na co się zdecydować i co ubezpieczyć? Na te pytania pomoże odpowiedzieć poniższy artykuł. 

Każde ubezpieczenie dzieli się na ubezpieczenie obejmujące elementy stałe mieszkania i ruchome. Przed przystąpieniem do wybierania, warto zrozumieć z czym ma się do czynienia, żeby wiadomo było też czego szukać i na co zwracać uwagę. Tym bardziej, że tego rodzaju ubezpieczenie mieszkania trzeba wykupić na cały rok z góry. Skoro to ma być decyzja na cały rok, to warto by była ona dobrze przemyślana

 

    PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA


Elementy stałe domu

I tak, do elementów stałych należą tu przede wszystkim różnego rodzaju elementy, które są zamontowane, zainstalowane na stałe. Są wmurowane lun w inny sposób utrwalone tak, że stanowią nieruchomą część domu. Można tu wymienić:
  • instalacje, takie jak grzewcza, elektryczna, wodnokanalizacyjna, wentylacyjna, klimatyzacyjna i gazowa – ta już ostatnio jest coraz rzadziej spotykana,
  • stałe, przymocowane części należące do tychże instalacji, czyli piecyki, armatura, czy instalacja alarmowa,
  • trwałe zabudowy funkcjonalne, antresole, kominki, wbudowane meble, jak szafy wnękowe, które stanowią część ściany, meblościanki, meble zainstalowane na stałe,
  • szyby i okna oraz wszelkie zabezpieczenia antywłamaniowe oraz rozwiązania służące ich otwieraniu i odbezpieczaniu,
  • to co znajduje się na ścianach i na sufitach, ale nie obrazy i dekoracje,
  • okładziny ścienne, sufitowe, wykładziny, powłoki malarskie i tynki wewnętrzne.

To wszystko stanowi elementy stałe domu i może zostać objęte ubezpieczeniem. W takiej sytuacji, gdyby doszło do pożaru lub zalania i te części uległyby uszkodzeniu, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić za nie odszkodowanie. Jest to o tyle ważne, że w przypadku pożaru lub zalania, nie ma możliwości by ściany lub podłoga nie uległy zniszczeniu. Ich ubezpieczenie pozwoli na pozyskanie środków na remont. 

    PRZELICZ ZALETY POLISY


Elementy ruchome

Druga część wyposażenia mieszkania to elementy ruchome. Ich lista może być niemalże nieograniczona. Można je jednak skategoryzować i pogrupować i na tej podstawie wyliczyć, co może zostać objęte ubezpieczeniem. To również bardzo ważny element.

Pożar, zalanie, czy kradzież mogą tu zostawić bardzo mocny ślad. Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest to, by te rzeczy również zostały objęte ochroną. Przecież po to właśnie wybiera się najlepsze sprzęty do swojego domu, by się nimi cieszyć, a nie zamartwiać tym, że zostały skradzione lub zniszczone i nie da się ich nawet odkupić. Mając ubezpieczenie ruchomości, da się je odkupić.

A co wchodzi w skład elementów ruchomych i co może objąć ubezpieczenie dodatkowe?
  • meble wiszące i stojące, również te przymocowane do ścian i sufitów, ale nie wmurowane, nie wbudowane,
  • sprzęt gospodarstwa domowego,
  • sprzęt RTV i pokrewne, w tym fotograficzny, turystyczny, elektroniczny, rozrywkowy,
  • przedmioty osobiste należące do mieszkańców,
  • przedmioty codziennego użytku należące do mieszkańców,
  • przedmioty wartościowe w tym: pieniądze, biżuteria, papiery wartościowe, przedmioty kolekcjonerskie,
  • dzieła sztuki i antyki, które mają udokumentowany status działa sztuki lub antyku,
  • przedmioty wypożyczone, jeżeli istnieje stosowne potwierdzenie ich wypożyczenia.

Na pytanie, co warto ubezpieczyć, odpowiedź może być tylko jedna – wszystko. Wszystko bowiem jest owocem ciężkiej pracy, poświęceń, a często również ogromnych wyrzeczeń. Zdarza się nawet, że jest to owoc pracy niemalże życia i odzyskanie tego ponownie za pomocą własnej pracy, mogłoby okazać się niemożliwe.

Skoro tak, to ubezpieczenie, które pozwoli wyremontować mieszkanie w razie zdarzenia oraz rozszerzenie polisy mieszkaniowej, które pozwoli odkupić utracone przedmioty może okazać się wręcz bezcenne, a konieczność opłacenia składki, to inwestycja w poczucie bezpieczeństwa. 

Dorota Bajczyk

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Przystąpienie do długu - charakteryzuje się tym, że do ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź