X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Czy można ubezpieczyć nagrobek?

2016-10-24 11:37 poniedziałek
ubezpieczenie nagrobka

Wraz z nadchodzącą jesienią i obchodzonym w listopadzie dniem zmarłych coraz częściej odwiedzamy cmentarze. Zależy nam, by nagrobki naszych bliskich były czyste i niezniszczone. Uszkodzenie takiego nagrobka to nie tylko utrata wartości sentymentalnej, to również koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Towarzystwa ubezpieczeniowe dopasowują ofertę także w tym zakresie.
 

Porównaj ubezpieczenia>

 

 - Nagrobki naszych bliskich mają dla nas szczególną wartość, podobnie jak inne części naszego mienia. Jak się okazuje, pomimo tego, niewielu Polaków decyduje się objąć je ochroną ubezpieczeniową. To dziwi, szczególnie biorąc pod uwagę relację „cena polisy-wartość szkody”, która zawsze wypada na korzyść kupującego polisę. Z wyliczeń Gothaer wynika, że średnia wysokość rocznej składki za ubezpieczenie nagrobka wynosi ok. 80 złotych, podczas gdy wartość przeciętnego nagrobka to często kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych – ocenia Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Zakres ubezpieczenia nagrobka

Odpowiedzią towarzystw ubezpieczeniowych na takie zagrożenia jest możliwość ubezpieczenia nagrobków i grobowców na wypadek różnego rodzaju szkód łącznie z ubezpieczeniem domu i mieszkania. Wystarczy przy zakupie włączyć w ochronę ubezpieczeniową nagrobek, aby zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy część grobu uległa zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego. Obejmujemy wtedy szkody powstałe w efekcie dewastacji, działania warunków atmosferycznych, np. naporu śniegu czy silnego wiatru, a także upadku obiektów (np. drzew, masztów lub słupów), uderzenia pojazdu oraz wandalizmu.

Ubezpieczony otrzyma także odszkodowanie w przypadku kradzieży części nagrobka lub jego elementów takich jak rzeźby lub wazony, o ile są one przymocowane na stałe do pomnika. W Gothaer w ramach oferty „Cztery kąty” można ubezpieczyć nagrobek w formie płyty, pomnika albo budowli upamiętniającej zmarłego wraz z elementami jego otoczenia takimi jak ławeczka, klęcznik czy kostka brukowa. 

Argumentem za taką ochroną jest względnie niewielki jej koszt w stosunku do wysokich cen usług kamieniarskich. Przykładowo, w TU Concordia roczna składka za ubezpieczenie nagrobka o wartości 5 tys. zł wynosi około 75 zł i jest zależna od zakresu ochrony, czasem także od lokalizacji grobu.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku szkód, za które ponoszą odpowiedzialność zarząd cmentarza, kamieniarze czy firmy pogrzebowe możemy liczyć na odszkodowanie od nich samych. W tego typu sytuacjach, odszkodowania należy żądać bezpośrednio od nich lub zakładów ubezpieczeń, w których podmioty te wykupiły polisę OC. 

Czego ochrona nie obejmuje?

W niektórych ofertach ubezpieczyciele wprowadzają ograniczenia w zakresie ochrony, dopuszczając wypłatę odszkodowań na wypadek zajścia niektórych ryzyk, np. powodzi – jedynie za dopłatą dodatkowej składki. Można też spotkać się z brakiem odpowiedzialności za szkody spowodowane osuwaniem się lub zapadaniem się ziemi. Nie wszyscy ubezpieczyciele zgodzą się wydać polisę dla grobów, których wiek przekracza 10 lat, będących pod nadzorem konserwatora zabytków czy wartych więcej niż 20 tys. zł.

Różnic pomiędzy poszczególnymi produktami jest sporo, dlatego warto porozmawiać z doradcą, który pomoże zdecydować się na umowę dopasowaną do konkretnych potrzeb. Trzeba też pamiętać o przejrzeniu ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) i zwróceniu uwagi na wyłączenia, czyli okoliczności w jakich odszkodowanie nie będzie wypłacone.

– Zasadniczo ubezpieczenie nie obejmuje kosztów naturalnego niszczenia nagrobka wynikającego z upływu czasu, kradzieży i uszkodzenia elementów dekoracyjnych lub zniszczenia np. przez przedsiębiorstwa pogrzebowe czy firmy kamieniarskie (podczas prowadzenia prac związanych z ich działalnością)  – wskazuje Beata Żukowska z Concordii Ubezpieczenia.

Kup ubezpieczenie nagrobka

 

Ubezpieczenie grobowców i nagrobków cmentarnych staje się coraz popularniejszym dodatkiem i uzupełnieniem do ochrony nieruchomości, w takiej formule występuje w ofertach wielu towarzystw. Dzięki takiemu rozwiązaniu, oprócz zabezpieczenia mieszkania, zyskujemy zabezpieczenie nagrobka przez nas wskazanego. Na rynku jest sporo ofert ubezpieczenia nieruchomości można więc wybrać najbardziej atrakcyjne, dopasowane pod względem oczekiwań i możliwości finansowych.

Na podstawie informacji prasowej TU Concordia i Gothaer

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź