X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

500+ na zalegający śnieg

2017-01-20 10:37 piątek
upadek na chodniku
Oblodzony chodnik jest poważnym problemem każdej zimy tak dla przechodniów, jak i jednostek odpowiedzialnych za stan utrzymania tej części przestrzeni publicznej. Dla właściciela posesji, do której przylega chodnik, roszczenia osób trzecich, które doznały złamania w wyniku upadku, mogą być kosztowne. Chyba że właściciel posiada właściwe ubezpieczenie.

Kto zajmuje się odśnieżaniem miejskich ulic, placów, przejść podziemnych, ścieżek rowerowych i chodników? Odpowiedzialność w tym przypadku spoczywa na Zarządzie Dróg Miejskich, który następnie ogłasza przetarg dla wyspecjalizowanych firm na usuwanie śniegu z przestrzeni miejskiej. Firma, która wygra przetarg, jest zobowiązana dbać o stan wymienionych miejsc przez cały okres zimowy.

    PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA

W razie intensywnych opadów śniegu w pierwszej kolejności na drogi wyjeżdżają pługi śnieżne. Mniejszy sprzęt dociera nieco później, w tym na chodniki, które są posypywane solą drogową, piaskiem lub nawet kruszonym popiołem.
 
Zarząd Dróg Miejskich interweniuje również tam, gdzie taką potrzebę sygnalizują sami mieszkańcy, jednak nie zawsze uda się zabezpieczyć wszystkie chodniki, szczególnie podczas gwałtownych skoków temperatury połączonych z ciągłymi opadami śniegu.
 

Kara finansowa dla właściciela nieruchomości

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyraźnie mówi, że za stan chodników położonych bezpośrednio przy nieruchomości w kwestii odśnieżania odpowiada zarządca lub właściciel. Jest on zobowiązany w szczególności do:
  • usunięcia sopli lodowych,
  • usunięcia nawisów śniegu z dachów i gzymsów budynku,
  • odśnieżania dachu.
 
Ostatni punkt wiąże się z możliwością uzyskania świadczenia z polisy mieszkaniowej. W wersji podstawowej (od ognia i innych zdarzeń losowych) zalegający śnieg jest wpisany w zakres ubezpieczenia. Definicja w każdym dokumencie OWU brzmi podobnie jak w przypadku polisy TU Compensa:
 

ZALEGANIE ŚNIEGU LUB LODU – działanie ciężaru nagromadzonego śniegu lub lodu na dachach domów mieszkalnych, budynków gospodarczych lub budowli

 
Dotyczy to jednak sytuacji, w których właściciel czy zarządca obiektu nie był w stanie pozbyć się śniegu ze względu na jego gwałtowny opad.
 
Do kontroli stanu technicznego dachu, zwłaszcza po silnych opadach, zobowiązani są jednak wszyscy łącznie z zarządcami obiektów wielkopowierzchniowych – za brak wywiązywania się z tego obowiązku grozi nie tylko utrata odszkodowania z polisy, ale kara doraźna jak mandat do 500 zł.
 
Za śnieg zapłacą też kierowcy, którzy poruszają się z ograniczoną widocznością na szybach i lusterkach. W tym wypadku wysokość mandatu waha się od kilkudziesięciu do nawet 500 zł.
 
Nieodśnieżony chodnikrównież łączy się z karą finansową. W razie poślizgnięcia się na nim i upadku osób trzecich właściciel może uniknąć odpowiedzialności finansowej, jeśli posiada odpowiednie rozszerzenie polisy mieszkaniowej w postaci OC w życiu prywatnym.
 

Polisa uwzględnia stan techniczny budynku

Utrzymywanie nieruchomości w należytym stanie przez cały rok jest korzystne przede wszystkim dla właściciele ubezpieczonej nieruchomości, ale nawet bez polisy jest on zobligowany do przeprowadzenia określonych czynności.
 
Podstawą prawną jest art. 62 ustawy Prawa budowlanego. Zgodnie z zapisem w kodeksie  obiekty powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
 Co najmniej raz na 5 lat kontrola stanu technicznego powinna dotyczyć:
  • obiektu budowlanego,
  • estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia,
  • instalacja elektryczna i piorunochronowa.
 
 Kontrole, o których mowa wyżej powinny być przeprowadzane przez osoby posiadające stosowne uprawnienia. Należy pamiętać, że konsekwencją nie wywiązywania się z tych obowiązków może być ograniczenie lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

    SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY POLISY

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Pośrednik ubezpieczeniowy - agent ubezpieczeniowy lub broker ubezpieczeniowy. więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
Witryna w programie
Polisa na 100%
Opinie klientów 4.71 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.71
/ 5.00 sprawdź